ali furkan yılmaz kişisel web bloguAli Furkan YILMAZ hello@alifurkan.org

HAKKIMDA

  • Ali Furkan YILMAZ
  • Ali Furkan YILMAZ
  • 9 Nisan 1994
    Giresun
    Grafik/Yazılım

twitter'da takip et

Tamamen yerli arama motoru yapım rehberi

6 yıl önce#makaleler

Evet bugün yazımızda %100 yerli arama moturu nasıl yapılır bunu işleyeceğiz. Sandığınız kadar çok şey lazım değil. Alan adı, hosting ve kullanacağımız yazılım dışında pek bir şey yok.

Alan adı ve hosting ihtiyaçlarınızı dilediğiniz firmadan temin edebilirsiniz. Yazılım olarak Algoprog firmasının Google Search Script ürününü kullanacağız. Dediğim gibi alan adı ve hosting nereden temin edildiği önemli değil fakat tamamen yerli olmasını istiyorsak Algoprog firmasının yazılımını kullanmamız şart.

Gerekil olan üç malzemeyi de temin ettiysek kuruluma geçebiliriz. Beyinlerde oluşan algının aksine hiçbir kod bilgisi bilmenize gerek yok. Kurulum için yapmanız gereken tek şey yazılım dosyalarını hosting ana dizine atmak. Sonrasında siteye girdiğinizde sorunsuz çalışacağını göreceksiniz. Umarım bu sayede kurulan bir sürü yerli arama motoru ülkemize birçok olumlu katkıda bulunur.

undefined

Benim vereceğim demo biraz farklı. Can sıkıntısına birkaç değişiklik yaptım. Basit bir bot ile dolar kurunu falan çekerek scripte ekledim ve birkaç css dokunuşu. En azından yarım saat uğraşarak nasıl bir hale gelebildiği hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz.

Canlı Demo

ciddiye alınacak bir yazık değildir, ironi yapılmıştır.

internete dair her şey