ali furkan yılmaz kişisel web bloguAli Furkan YILMAZ hello@alifurkan.org

HAKKIMDA

  • Ali Furkan
  • Ali Furkan
  • Grafik/Yazılım

En düşük fiyattan EDU uzantılı domain nasıl alınır?

2 yıl önce#bilisim

Bugünki yazıda belgesiz şekilde en ucuz fiyattan nasıl .edu uzantılı domain alabileceğinizi anlatacağım. Bu yöntem sayesinde avrupa uzantılı olan .edu.pl domaine yıllık 19₺'den sahip olabileceksiniz.

Bu uzantı Polonya ülkesine ait üniversiteler içindir. Google aramalarında bulunmayı daha kolay kılmasının yanı sıra akademik değeri de mevcut. Alan adı sorgulama sitelerinden birisine girerek 2 karakter edu.pl alan adlarından boş olanları text belgesine listeleyip sonrasında toplu DA/PA değeri sorgulayan sitelerden yüksek olanları bulup kayıt edebilirsiniz.

Kayıt işlemini gerçekleştireceğimiz site TLD-List sayfasında çıkmamakta. Bu siteyi bulmak için biraz anavatanında arama yaptım diyebiliriz. EDU.PL uzantılı alan adımızı Polonya ülkesinde faaliyet gösteren yerel bir hosting firmasından alacağız. Merak etmeyin bu yazıyı hazırlamadan 3 ay önce DA 30 PA 20 değere sahip bir tane alan adı kayıt ettim hala sorunsuz kullanıyorum. Yaklaşık 1-2₺ daha ucuza denk gelen başka Polonyalı faaliyet gösteren hosting siteleri de var fakat onlarda kimlik sıkıntı durumu var. Genelde kayıt olurken Polonya vatandaşlık bilgileri istiyorlar fakat bizim domaini kayıt edeceğimiz sitede normal bilgilerinizle üye olarak kayıt gerçekleştirebileceksiniz, alan adı için herhangi bir belge göndermenize de gerek yok. 

undefined

EDU.PL uzantımızı kayıt etmek için nazwa24.pl sitesine giriyoruz. Kolay kayıt olmak için siteyi İngilizce diline almayı unutmayın. Almak istediğiniz domaini sorguladığınızda kayıt ücreti 7,50 zł görünüyor fakat ödeme sırasında vergisini de eklediği için toplam fiyat 9,23 zł yapıyor. Türk lirası olarak yaklaşık 19₺'ye denk gelmekte. Bu şekilde sorunsuz edu.pl uzantılı domain satın alabilirsiniz.

Kayıt işlemini gerçekleştirdiğimiz site her ne kadar faaliyet belgesi olan yasal bir işletme olsa da güvenliği elden bırakmamak için kayıt olurken sanal kart kullanın. Adres bilgilerinizi tam eksiksiz şekilde girmenize gerek yok. Telefonla arayıp herhangi bir doğrulama işlemi vesaire yapmıyorlar.

EDU.PL Genel Özellikler

• İzin verilen alan adı uzunluğu 1-63 karakter

• İzin verilen tescil süresi 1-10 yıl

• İzin verilen isim sunucusu sayısı 2-9 adet

• IDN(Internationalized Domain Name) desteği hayır

• Alan adı transfer izni evet

internete dair her şey