ali furkan yılmaz kişisel web bloguAli Furkan YILMAZ hello@alifurkan.org

HAKKIMDA

  • Ali Furkan
  • Ali Furkan
  • Grafik/Yazılım

Python altyapılı sözlük scripti

4 yıl önce#calismalar

Proje bana ait değildir. Github üzerinde gördüğüm ve bayadır takip ettiğim bir proje. Şuayip Üzülmez tarafından geliştirilmeye hala da devam ediyor. Birebir ekşisözlük altyapısını çok başarılı bir şekilde yapmayı başarmış.

undefined

Projenin github linki

Kurulum dökümasyonu

Fonksiyonların videosu

Canlı ortam demosu

Fonksiyonların videosunu RabbitMQ kurduktan sonra henüz herhangi bir SMTP sunucusuna bağlamadığım için veritabanından oluşturduğum kullanıcı bilgileriyle giriş yapıp sizlere göstermek istedim. 

Kurulum aşaması PHP scriptler gibi değil maalesef. Ben Python ve Django'ya hakim olmadığım için canlı ortama aktarmam yaklaşık iki günümü aldı. Kurulumu tamamladığınızda ekşisözlük tasarımıyla geliyor ve fonksiyon olarak da ekşisözlük ile birebir aynı.

Canlı ortamda çalıştırmak isteyenlere kurulum dökümanında yazmayan birkaç notum var.
• SQLite3 kullanmayacaksanız Postgresql 12 versiyonunu kurun, alt versiyonlarda hata veriyor.

• Postgresql bağlantısı yapmak için djdict>settings.py dosyasında 46. satır ve 106-115. satırlar arasını aktif edin. 104. SQLite3 satırını iptal edin.

• Üyelik formunun çalışması için RabbitMQ kurduktan sonra SMTP bağlantısı yapmanız gerekmekte.

• Benim sitem Google Clouds üzerinde Centos 7 makinada kurulu ve kurulum dökümasyonunda yer alan startlama kodu maalesef yemiyor. Onun yerine aşağıdaki alternatif startlama kodunu kullanabilirsiniz.

python3.8 manage.py runserver 0.0.0.0:80

Eğer dökümandakileri uyguladığınız halde kurulumu başarılı bir şekilde başaramıyorsanız hello@alifurkan.org adresinden bana ulaşarak ücretli destek alabilirsiniz.

internete dair her şey