ali furkan yılmaz kişisel web bloguAli Furkan YILMAZ hello@alifurkan.org

HAKKIMDA

  • Ali Furkan
  • Ali Furkan
  • Grafik/Yazılım

Discord özel oyun etkinliği sergileme

4 yıl önce#calismalar

Bugün Python kütüphanelerinden yararlanarak Discord uygulamasında oyun etkinliğinizde istediğiniz oyunu istediğiniz görsel ile sergilemenizi göstereceğim.

Bunun için öncelikle bilgisayarımızda ya da sunucumuzda Python3+ kurulu olmalı. Eğer kurulu değilse Linux sunucu üzerine kurulumu bu yazıda anlattım. Windows bilgisayarınıza kurmak için doğrudan Python sitesi üzerinden indirerek rahatlıkla kurulumu yapabilirsiniz.

Discord oyun etkinliğimizi özelleştirebilmek için pypresence modülünden yararlanacağız. Boş proje dosyamızı oluşturalım ve terminal üzerinden cd komutuyla projemize girelim. Ardından pip install pypresence yazarak modülümüzü kuralım.

Artık betiğimizi çalıştırmak için gerekli herşeyi tamamladık. Şimdi status.py adında bir dosya oluşturalım ve aşağıdaki kodları kopyalayıp içerisine yapıştıralım. 

from pypresence import Presence
import time

client_id = '833878367140970527'  # Your game client IP
RPC = Presence(client_id)
RPC.connect()

print(RPC.update(state="Oyunda", small_image="sm", large_image="faul", details="Anlatıyor...", party_id="sa", party_size=[4,4], start="13", end="23", buttons=[{"label": "Lobi Oluştur", "url": "https://faul.ga"}]))

while True:
    time.sleep(15)

Client_id kısmına Discord Developer Portal üzerinden oluşturduğumuz uygulamamızın OAuth2 kısmındaki Client ID'sini giriyoruz. Diğer gerekli kısımlardan bahsetmek gerekirse; Büyük ve küçük fotoğraf göstermek için yine Discord Developer Portal üzerinden uygulamamıza girerek Rich Presence > Art Assets kısmına geliyoruz, Add Images butonuna basarak görsellerimizi yüklüyoruz.

Görsellerimizi assets olarak yükledikten status.py dosyasına geri dönerek small_image ve large_image kısmına yüklediğimiz görsellerin adını tanımlıyoruz. Geri kalan kısımları kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Artık dosyamız çalıştırmaya hazır. Terminalimiz üzerinden python3 status.py komutunu çalıştırarak start veriyoruz. Eğer herşeyi sorunsuz yaptıysanız durumunuz aşağıdaki şekilde olucaktır.

discord oyun etkinliği

internete dair her şey